با ما همراه باشید

کلینیکال

لایه برداری پوست: اصول و روش‌ها

لایه برداری پوست

لایه برداری چیست؟

لایه برداری پوست یک روش پاک‌سازی عمیق صورت است. شستن و تمیز کردن روزانه‌ی صورت فقط قادر است مواد آرایشی، چربی، و آلودگی‌های سطح پوست را از بین ببرد. در حالی که لایه‌بردارها به حفره‌های پوست نفوذ کرده و باعث می‌شوند سلول‌های مرده که به مرور زمان روی هم جمع شده‌اند بلند شده و بریزند. در نتیجه‌ی این پروسه پوست شما صاف‌تر و درخشنده‌تر می‌شود. همچنین سرم‌ها یا هرگونه مواد مراقبتی یا دارویی که به پوست خود می‌زنید بهتر جذب پوست می‌شود و بیشتر اثر می‌کند. وقتی لایه‌ی سلول‌های مرده‌ی پوست از بین برود، محصولات بهداشتی و زیبایی که برای پوست استفاده می‌کنید نفوذ عمیق‌تری خواهند داشت و به مرور زمان باعث شادابی و جوان ماندن پوست می‌شوند. 

انواع لایه‌بردار پوست کدامند؟

دو نوع لایه‌بردار وجود دارد: فیزیکی و شیمیایی. هر دو نوع یک کار انجام می‌دهند اما به دو روش متفاوت. شما با شناخت نوع پوست خود و بسته به اینکه با کدام روش راحت‌ترید می‌توانید یکی از این دو را انتخاب کنید. 

۱. لایه‌بردارهای فیزیکی: 

لایه‌بردارهای فیزیکی حاوی ذرات ریز اما قابل مشاهده‌ای هستند که با ساییدن سطح پوست لایه‌ی مرده را بلند می‌کنند. این ذرات معمولاً از غلات یا مغز انواع آجیل تهیه می‌شوند. اینگونه لایه‌بردارها را می‌توانید با یک براش مخصوص شستشوی صورت، یک لیف، دستگاه میکرودرم‌ابیریژن خانگی، یا صرفاً با دست به صورت خود بمالید. این کار به خاطر ماهیت ماساژگونه‌ای که دارد پوست را شاداب و درخشان می‌کند، و احساس لطافت و صافی پوست به شما می‌دهد. 

۲. لایه‌بردارهای شیمیایی:

لایه‌بردارهای شیمیایی خاصیت اسیدی دارند و سلول‌های مرده‌ی پوست را در خود حل می‌کنند.

دو دسته‌ی اصلی اسیدهایی که برای این کار استفاده می‌شوند آلفا هیدورکسی اسیدها (AHAs) و بتا هیدروکسی اسیدها (BHAs) هستند.

ویژگی‌های آلفا هیدروکسی اسیدها:

 • پیوند بین سلول‌های مرده را از بین می‌برند و باعث می‌شوند آنها به راحتی از روی پوست بلند شوند.
 • محلول در آب هستند.
 • تاثیر زیادی در جوان‌سازی پوست دارند.
 • رایج‌ترین نوع آنها در محصولات پوستی گلیکولیک اسید است.

ویژگی‌های بتا هیدروکسی اسیدها:

 • محلول در چربی هستند. یعنی می‌توانند از فولیکول‌های روغنی رد شوند و بهتر به پوست نفوذ کنند.
 • گزینه‌ی مناسب‌تری برای پوست‌های چرب و مستعد آکنه هستند و در درمان جوش و آکنه بسیار موثرند.
 • محبوب‌ترین آنها سالیسیلیک اسید است که در برخی تحقیقات و آزمایش‌ها برای درمان آکنه بالای نود و پنج درصد موثر واقع شده است. 

نسل جدید هیدروکسی اسید ها پلی هیدروکسی اسید ها و بیونیک اسید ها هستند که طی تحقیقات جدیدی مشخص شده که اثرگذاری همان آلفا هیدروکسی اسید ها را دارند اما کمتر ایجاد برانگیختگی در سطح پوست می‌کنند و برای افرادی با پوست حساس مناسب ترند. 

گاهی در محصولات بهداشتی و مراقبتی ترکیبی از هر دو نوع اسید استفاده می‌شود.

لایه‌بردارهای شیمیایی مزایای زیادی دارند. از جمله روشن و شفاف‌تر شدن رنگ پوست، کم شدن منافذ، صاف‌تر شدن چروک‌ها و خطوط عمیق، و کمک به درمان سطوح پر از جوش که در اثر تغییرات هورمونی یا استرس بوجود آمده‌اند (به اصطلاح بیرون ریختن پوست). 

چه زمانی باید لایه‌بردار استفاده کنیم؟ 

لایه برداری پوست برخلاف اکثر کارهای مراقبت پوست نباید هر روز انجام شود. اینکه چندوقت یکبار پوست به لایه برداری نیاز دارد کاملاً به نوع پوست و نوع لایه‌بردار مورد استفاده بستگی دارد. بهتر است برای فهمیدن این مسئله از روش آزمون و خطا استفاده کنید و دقت کنید پوست شما به لایه‌برداری چگونه پاسخ می‌دهد. اگر نشانه‌هایی از قرمزی، حساس شدن بیش از حد یا سوزش مشاهده کردید باید در نوع یا تعداد دفعات لایه‌برداری تجدید نظر کنید. 

متخصصان پوست توصیه می‌کنند که لایه‌برداری یک یا حداکثر دو بار در هفته انجام شود.

چطور لایه برداری پوست را انجام دهیم؟

 • اگر از لایه‌بردار فیزیکی استفاده می‌کنید، صورت خود را مرطوب کنید، به اندازه‌ی یک سکه کف از لایه‌بردار خود بردارید و با حرکات چرخشی روی پوست صورت بمالید و در آخر با آب صورت را بشویید. در مورد اینکه چقدر محصول روی پوست بماند و بعد آبکشی کنید حتماً دستورالعمل روی خود محصول را بخوانید. 
 • لایه‌بردارهای شیمیایی برعکس لایه‌بردارهای فیزیکی در اکثر موارد نیازی به آبکشی ندارند و باید روی پوست بمانند. مگر اینکه به صورت ماسک باشند که در نهایت باید از روی پوست برداشته شوند. کافیست مقدار مناسب از محصول را (طبق دستورالعمل روی محصول) روی پوست بمالید و آن را رها کنید.
 • بعد از لایه برداری پوست حتماً به صورتتان آب‌رسان یا سرم یا هر محصول دیگری که برای مراقبت از پوست استفاده می‌کنید بزنید. چرا که بهترین زمان برای نفوذ بیشتر این محصولات به پوست بعد از لایه برداری است. در این مقاله محصول مناسب پوست خود را بشناسید: آبرسان یا مرطوب کننده؟
 • در نهایت ضدآفتاب را فراموش نکنید، چرا که لایه‌بردارهای شیمیایی، به خصوص آلفا هیدروکسی اسید‌ها پوست را به نور آفتاب حساس‌تر می‌کنند. 

آیا لایه‌برداری می‌تواند مضر باشد؟ 

اگرچه لایه برداری پوست با محصول مناسب و با فاصله‌ زمانی مناسب اهمیت و مزایای زیادی دارد، اما می‌تواند برای افرادی با جوش‌های التهابی یا کهیر یا آکنه‌ی روزیشیا مضر باشد. این افراد باید پیش از هرگونه لایه‌برداری با متخصص پوست مشورت کنند. 

همچنین همه باید در انجام لایه‌برداری پوست احتیاط کنند. چرا که لایه‌برداری بیش از حد می‌تواند موجب خشکی، خارش و در نتیجه التهاب پوست شود. همانطور که گفته شد متخصصان توصیه می‌کنند لایه‌برداری یک یا حداکثر دو بار در هفته انجام شود. در صورت نیاز فقط در فصل تابستان می‌توان تعداد دفعات لایه‌رداری در هفته را بیشتر کرد چون خشکی هوا در این فصل کمتر است. 

در واقع اگر پوست حساسی دارید لایه‌بردارهای فیزیکی را با براش یا لیف به صورتتان نزنید. همچنین بهتر است از لایه‌بردارهای شیمیایی استفاده نکنید. چون اسیدها می‌توانند باعث ایجاد سوزش، خارش یا التهاب شوند. البته بتا هیدروکسی اسید ها نسبت به آلفا هیدروکسی اسید ها برای پوست‌های حساس کم ضرر ترند. 

در پایان…

برای داشتن پوستی صاف و درخشنده لایه‌برداری یکی از مفیدترین گزینه‌هاست. اینکه کدام روش یا کدم برند محصولات لایه‌بردار مناسب شماست کاملاً به نوع پوست شما بستگی دارد. اما قبل از انتخاب نوع لایه‌بردار بهتر است با متخصص پوست مشورت کنید، و حتماً قبل از استفاده‌ی طولانی مدت به مقدار کم آن را تست و به واکنش پوستتان با دقت توجه کنید. 

منابع:

https://www.everydayhealth.com/
Moghimi Pour E. Hydroxy Acids, the Most Widely Used Anti-aging Agents
https://onlinelibrary.wiley.com/journal/16000846

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیکال

مزوتراپی برای درمان ریزش مو

مزوتراپی برای درمان ریزش مو

ریزش مو یکی از مشکلات رایج خانم‌ها و آقایان است. ریزش ۲۵ تا ۵۰ رشته مو در روز طبیعی است، اما بیشتر از آن به هر دلیلی ممکن است ایجاد ناراحتی و نگرانی کند. یکی از راه‌حل‌های پیشنهادی استفاده از مزوتراپی برای درمان ریزش مو می‌باشد. مزوتراپی می‌تواند از ریزش مو جلوگیری کند، کیفیت جنس مو را افزایش دهد، و باعث تحریک رشد موها شود.

در این مقاله می‌خوانید:

مزوتراپی مو چیست؟ | چگونه اثر می‌کند؟ | چگونه انجام می‌شود؟ | چند جلسه مزوتراپی نیاز است؟ | عوارض جانبی | چه کسانی نباید مزوتراپی کنند؟

مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی مو یعنی تزریق مستقیم دارو به پوست سر. این تکنیک هم روی لایه‌ی خارجی پوست اثر می‌گذارد و هم لایه‌ی میانی (مزودرم)، جریان خون، و سیستم عصبی و ایمنی پوست.

این روش برای درمان انواع آلوپیسی (طاسی) موثر است. به خصوص مواردی که علت اصلی ریزش مو یا طاسی، نامتوازن شدن هورمون‌ها، استرس و یا مشکلات تغزیه بوده باشد. البته هنوز اثبات علمی اینکه مزوتراپی ریزش مو را کاملاً متوقف می‌کند به دست نیامده. هدف اصلی این درمان افزایش گردش خون در پوست سر، تامین مواد مغذی، جلوگیری از ضعیف شدن فولیکول‌ها و تحریک رشد مجدد موهاست.

مواد زیر در پروسه‌ی مزوتراپی برای درمان ریزش مو استفاده می‌شوند و می‌توانند باعث تحریک رشد موها شوند:

 • بیوتین (Biotin)
 • بافلومدیل (Buflomedil)
 • دگزنول (Dexenol)
 • دوتاستراید (Dutasteride)
 • فیناستراید (Finasteride)
 • ماینوکسیدیل (Minoxidil)
 • سیلیسیوم اورگانیک (Organic silicium)
 • ویتامین‌ها
 • استیل تتراپتاید-۳ (Acetyl tetrapetide-3)
 • بیوچنین آ (Biochanin-A)
 • PRP: Platelet Rich Plasma
 • نانو پپتایدها (Nano peptides)
 • کوکتل‌ها (Cocktails)

مواد مورد استفاده برای مزوتراپی به دوسته تقسیم می‌شوند:

 • مواد پایه (اصلی): که تاثیر آنها از لحاظ علمی اثبات و توسط FDA تایید شده‌اند.
 • مواد مکمل (فرعی): که برای بهتر شدن شرایط موجود موثرند.

یک محلول موثر باید حداقل شامل دو یا سه مورد از مواد پایه باشد. در واقع هنوز هیچ اثبات علمی برای اینکه دقیقاً چه ترکیب و محلولی موثرتر است وجود ندارد. و پزشک متخصص طبق تجربه و مشاهده‌ی خود از شرایط فرد تحت درمان تشخیص می‌دهد که چه میزان از ویتامینها، هورمون‌ها، مواد گیاهی یا داروهای شیمیای را با هم ترکیب کند و مزوتراپی را انجام دهد.

از مزوتراپی برای جوان‌سازی و رفع برخی مشکلات پوست نیز استفاده می‌شود که در این مقاله می‌توانید در مورد آن بیشتر بخوانید: مزوتراپی و میکرونیدلینگ

مزوتراپی چگونه اثر می‌کند؟

مزوتراپی یک روش درمانی غیرتهاجمی و بدون نیاز به جراحی برای بازگردندان حجم و درخشندگی موهای در حال کم شدن است. به این صورت که عوامل دارویی، آمینو اسیدها، ویتامین‌ها و دیگر مواد مورد نیاز توسط میکرونیدل به لایه‌ی اپی‌درم (خارجی) پوست تزریق می‌شوند. این کار باعث تحریک لایه‌ی مزودرم (میانی) و افزایش رشد موها می‌شود.

این تکنیک بر این فرض بنا شده که ریزش مو سه دلیل عمده دارد:

 1. به هم ریختن بالانس هورمون‌های اطراف فولیکول مو
 2. کمبود مواد مغذی که سلامت مو را تامین می‌کند
 3. کاهش گردش خون در سطح پوست سر

محلول مزوتراپی که به پوست سر تزریق می‌شود ترکیبی از مواد شیمیایی مخصوص، آنزیم‌ها و آمینواسیدهایی است که با توجه به شرایط و نیازهای فرد تحت درمان با هم ترکیب می‌شوند. این عمل در درازمدت به توازن هورمون‌ها کمک می‌کند و باعث می‌شود رشته موهای جدید و سالم رشد کنند.

هم آقایان و هم خانم‌ها می‌توانند از مزوتراپی برای درمان ریزش مو استفاده کنند.

پروسه‌ی مزوتراپی برای درمان ریزش مو چگونه انجام می‌شود؟

قبل از مزوتراپی:

 • بهتر است شب قبل یا صبح روز مراجعه برای مزوتراپی موهای خود را بشویید.
 • چند روز قبل از مزوتراپی داروهایی مانند آسپرین و داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن مصرف نکنید. همچنین اگر از داروهای ضد انعقادی یا رقیق‌کننده‌ی خون استفاده می‌کنید، حتماً در مورد مصرف آن‌ها پیش از جلسه‌ی درمانی با پزشک مشورت کنید.
 • از مواد تقویت‌ کننده، داروهای مراقبت مو، مواد حالت دهنده و مشابه آنها حداقل ۲۴ ساعت قبل از درمان استفاده نکنید.

پروسه‌ی مزوتراپی:

تزریق محلول مزو با استفاده از سوزنی مشابه سوزن انسولین و به صورت دستی، یا با استفاده از دستگاهی به نام مزوگان (Mesogun) صورت می‌گیرد. اینکه تزریق به شکلی دستی انجام شود یا با استفاده از مزوگان، به تشخیص پزشک متخصص بستگی دارد.

سوزن تا حدود ۱ میلی‌متر به درون پوست سر نفوذ کرده و محلول درمانی را مستقیماً به لایه‌ی مزودرم (میانی) تزریق می‌کند. در مورد محلول یا کوکتل مزوتراپی مو هم صحبت کردیم که حاوی آمینواسیدها، ویتامین‌ها، ماینوکسیدیل، داروهای مهارکننده‌ی هورمون‌های آندروژنی و فاکتورهای رشد مختلف است. این مواد باعث افزایش قدرت موها و جان گرفتن دوباره‌ی فولیکول‌ها می‌شوند.

اتفاق دیگری که در مزوتراپی رخ می‌دهد و اثرات درمانی فوق‌العاده‌ای دارد، زخم‌های بسیار کوچکی است که توسط سوزن ایجاد می‌شود. این آسیب‌های بسیار جزئی باعث می‌شود که فرآیند ترمیم پوست به کار بیفتد. طی این فرآیند، فاکتورهای رشد و ترمیمی بسیاری در فضای بافتی آزاد می‌شوند. رگ‌های خونی جدیدی شکل می‌گیرد و کلاژن‌سازی تحریک می‌شود. به علاوه سلول‌های بنیادی بسیاری به سمت ناحیه‌ی تزریق روانه می‌شوند. همه‌ی این رخدادها باعث بهبود کیفیت مو و تحریک رشد موها می‌شود. پس آسیب‌های جزئی سوزن مزوتراپی مو، بخش مهمی از درمان را رقم می‌زند.

بعد از مزوتراپی:

 • تا ۲۴ ساعت بعد از جلسه‌ی درمانی از ماینوکسیدیل، داروهای تقویت مو، مواد آرایشی و حالت دهنده‌ها استفاده نکنید.
 • تا ۸ ساعت بعد از مزوتراپی سر خود را نشویید و دوش نگیرید. در هفته‌ی اول بیش از ۱۵ دقیقه در حمام نمانید و از آب گرم استفاده نکنید. این موارد می‌توانند باعث کبودی شوند.
 • تا دو روز بعد از جلسه‌ی درمانی ورزش نکنید. ورزش باعث تعریق و خروج محلول مزوتراپی از پوست می‌شود.
 • آب و مایعات فراوان بنوشید.
 • اگر در پوست خود برآمدگی‌هایی مشاهده کردید، احتمالاً به این معنی است که نسبت به محلول مزوتراپی حساسیت داشته‌اید. در این صورت با پزشک خود تماس بگیرید.
 • تا ۲۴ ساعت از مصرف داروهای ضد التهابی (مثل آسپیرین و ایبوپروفن) و ویتامین E خودداری کنید. مصرف استامینوفن بلامانع است.

مزوتراپی برای درمان ریزش مو به این روش انجام می‌شود

چند جلسه مزوتراپی برای درمان ریزش مو نیاز است؟

طول مدت درمان کاملاً به شخص بستگی دارد. اما به طور متوسط به مدت ۴ ماه طول می‌کشد.  

پروسه‌ی درمان معمولاً ۸ جلسه طول می‌کشد، هر هفته یک جلسه و هر جلسه نیم ساعت. از آنجایی که اثرات درمان از جلسه‌ی پنجم به بعد قابل مشاهده است، در صورت انتخاب مزوتراپی باید صبور باشید و به هیج عنوان درمان را نیمه‌کاره رها نکنید.

مسلماً وقتی بدن شروع به جواب دادن به درمان کند پزشک مدت زمان و تعداد جلسات را کمتر می‌کند. مثلاً ماه اول باید هر هفته مزوتراپی را انجام دهید، ماه دوم هر دو هفته یک بار، و ماه سوم و چهارم یک بار در ماه کافی است. که در مجموع ۸ جلسه مزوتراپی انجام می‌شود.

عوارض جانبی مزوتراپی چیست؟

طی جدیدترین تحقیقات انجام شده در این زمینه موارد اندکی از ریزش مو بعد از تکمیل دوره‌ی مزوتراپی مشاهده شده. البته این مورد فقط شامل کسانی می‌شود که آلوپسی آندروژنتیکی شدید (طاسی هورمونی) داشته باشند.

همچنین این افراد ممکن است بعد از مزوتراپی دچار طاسی تکه‌ای در نقاط مختلف سر شوند.

بعضی افراد نیز ممکن است بعد از مزوتراپی اندکی ورم، سردرد، زخم یا خارش در ناحیه تزریق را تجربه کنند.

چه کسانی نباید مزوتراپی انجام دهند؟

 • افرادی که به هر یک از مواد مورد استفاده در محلول مزوتراپی حساسیت دارند.
 • افرادی که از ریزش موی ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای (مثل سفلیس) رنج می‌برند.
 • افرادی که به بیماری‌های دیابت، هپاتیت، هموفیلی، ایدز و … دچار هستند.
 • افرادی که به دلیل مصرف داروهایی خاص مانند داروهای شیمی‌درمانی دچار ریزش مو شده‌اند باید بعد از اتمام دوره‌ی درمان برای مزوتراپی اقدام کنند.
 • آقایان بالای ۴۰ سال و خانم‌های بالای ۶۰ سال یا افرادی که از طاسی‌های آندروژنی شدید رنج می‌برند نتایج مطلوبی مشاهده نمی‌شود.
 • کسانی که به دلیل مشکلات ژنتیکی، جنس موی خوبی ندارند.
 • خانم‌های باردار

Source:

https://www.stylecraze.com/articles/mesotherapy-for-hair-growth/

ادامه مطلب

کلینیکال

انواع دستگاه لیزر

بعضی لیزرها برای جنس خاصی از مو مناسبند، بعضی برای پوست تیره امن‌ترند، و بعضی لیزرها در بعضی نقاط بدن بهتر عمل می‌کنند.

دستگاه لیزر موهای زائد

اگر قصد از بین بردن موهای زائد به روش لیزردرمانی را دارید، حتماً باید انواع تکنولوژی و انواع دستگاه لیزر را بشناسید. بعضی لیزرها برای جنس خاصی از مو مناسبند، بعضی برای پوست تیره امن‌ترند، و بعضی لیزرها در بعضی نقاط بدن بهتر عمل می‌کنند.

در این مقاله می‌خوانید:

پنج تکنولوژی اصلی لیزر | لیزر روبی | دستگاه‌های رایج لیزر روبی | لیزر الکساندرایت | دستگاه‌های رایج لیزر الکساندرایت | لیزر دایود | دستگاه‌های رایج لیزر دایود | لیزر ان‌دی:یاگ | دستگاه‌های رایج لیزر ان‌دی:یاگ | آی پی ال | دستگاه‌های رایج آی پی ال

در حالت ایده‌آل و برای رفع دائمی موهای زائد ترکیبی از تکنولوژی‌ها و دستگاه‌های متخلف بهترین عملکرد را دارد. اما هر کدام به تنهایی نیز می‌تواند تا درصد بسیار بالایی از موهای زائد را بعد از تعداد جلسات لازم لیزردرمانی از بین ببرد.

برای اینکه بدانید لیزردرمانی در رفع موهای زائد چگونه عمل می‌کند این مقاله را مطالعه کنید: لیزر موهای زائد، هر آنچه باید بدانید

پنج تکنولوژی اصلی لیزر برای رفع موهای زائد:

 • روبی (Ruby)
 • الکسانداریت (Alexandrite)
 • دایود (Diode)
 • ان‌دی: یاگ (ND: YAG)
 • آی پی ال (IPL)

هر یک از این تکنولوژی‌ها با دیگری متفاوت است.

در این مقاله با انواع تکنولوژی و انواع دستگاه لیزر آشنا می‌شوید و با شناخت مزایا و معایب هرکدام می‌توانید بهترین را انتخاب کنید.

لیزر روبی

لیزر روبی اولین سیستمی بود که برای رفع موهای زائد اختراع شد. این سیستم از طول موج ۶۹۴ نانومتری استفاده می‌کند که از طول موج بقیه سیستم‌ها کوتاه‌تر است و ملانین پوست را مورد هدف قرار می‌دهد. این نوع عملکرد باعث می‌شود لیزر روبی برای موهای سبک و نازک مناسب باشد. و برای افراد با پوست تیره پیشنهاد نمی‌شود.

سیستم روبی برای کاهش درد و ناراحتی، دارای یک فاصله‌ زمانی نسبتاً طولانی بین پالس‌های لیزر است. هرچند این فاصله لیزردرمانی را بدون درد می‌کند اما نسبت به دیگر سیستم‌ها زمان بسیار بیشتری می‌برد. در نتیجه لیزر روبی برای نواحی کوچک مناسب است.

دستگاه لیزر روبی

دستگاه‌های لیزر رایج با تکنولوژی روبی:

 • روبی استار (RubyStar)
 • پالومار ای۲۰۰۰ (Palomar E2000)
 • اپی پالس روبی (EpiPulse Ruby)

لیزر الکساندرایت

تکنولوژی الکساندرایت محبوب‌ترین تکنولوژی لیزر برای رفع موهای زائد است. همچنین سریع‌ترین سیستم لیزر است. مثلاً با سیستم الکساندرایت یک ناحیه‌ی بزرگ مانند کمر را در حدکثر ۳۰ دقیقه می‌توان لیزردرمانی کرد. اما اشکال آن دردناک بودن آن است. در واقع سیستم الکساندرایت نسبت به بقیه لیزرها کمترین راحتی را دارد. البته دستگاه‌های جدیدتر سیستم خنک‌کننده دارند که درد را برای فرد تحت درمان قابل تحمل می‌کند.

تکنولوژی الکساندرایت از طول موج کوتاه ۷۵۵ نانومتر استفاده می‌کند و ملانین موجود در فولیکول مو را هدف می‌گیرد.

این سیستم برای افراد با پوست روشن تا متوسط (گندمی یا زیتونی) بسیار مناسب است.

دستگاه لیزر الکساندرایت

دستگاه‌های لیزر رایج با تکنولوژی الکساندرایت:

 • کندلا (Candela)
 • ساینوشور (Synosure)
 • جنتل لیز (GentleLase)
 • اپی تاچ پالس (EpiTouch Pulse)

لیزر دایود

دستگاه‌های دایود تقریباً در بازار لیزر موهای زائد جدید محسوب می‌شود. انرژی آنها از نیمه‌رساناهایی به نام دایود حاصل می‌شوند که به صورت گروهی پرتو لیزری با طول موج ۸۰۰ تا ۸۱۰ نانومتر تولید می‌کنند. این طول موج از دیگر سیستم‌ها بلندتر است و نفوذ بهتری به فولیکول مو دارد.

تکنولوژی لیزر دایود برای پوست با تون رنگی تیره‌تر و موهای خشک و زخیم بسیار موثر است. به همین دلیل برای آقایانی که علاقمندند موهای کمر یا قفسه سینه‌ی خود را از بین ببرند یک انتخاب ایده‌آل به حساب می‌آید.

دستگاه لیزر دایود

دستگاه‌های لیزر رایج با تکنولوژی دایود:

 • لایت شیر (LightSheer)
 • می‌دایو استار (MeDioStar)
 • سوپرانو اکس ال (SopranoXL)
 • اپی استار (Epi Star)
 • اپکس (Apex)

لیزر ان‌دی: یاگ

دستگاه‌های لیزر ان‌دی:یاگ جدیدترین پیشرفت‌های تکنولوژی لیزر در صنایع آرایشی را شامل می‌شوند. این دستگاه‌ها علاوه بر موثر بودن در رفع موهای زائد قابلیت‌های دیگری نیز از جمله پاک کردن تتو و درمان مشکلات پوستی در اثر آفتاب‌سوختگی دارند. تکنولوژی لیزر ان دی: یاگ با طول موج ۱۰۶۴ نانومتر عمل می‌کند.

بیشتر دستگاه‌های لیزر ملانین موجود در پوست و مو را مورد هدف قرار می‌دهند. همین ویژگی کاربرد این دستگاه‌ها را به پوست با تون رنگی روشن و موهای تیره محدود می‌کند.

دستگاه لیزر ان دی: یاگ

اما در طول موج ۱۰۶۴ نانومتر کربن به عنوان جذب‌کننده‌ی انرژی لیزر عملکردی بسیار بهتر از ملانین دارد. قبل از لیزردرمانی با دستگاه‌های ان دی: یاگ باید یک لایه نازک محلول کربن روی پوست مالیده شود که باعث می‌شود موهای زائد کربن را به خود جذب کنند. و پرتو لیزر به جای ملانین کربن را مورد هدف قرار دهد. به همین دلیل دستگاه‌های ان دی: یاگ برای افراد با پوست تیره و حتی پوست برنزه شده کاملاً بی‌خطر است.

دستگاه‌های لیزر رایج با تکنولوژی ان‌دی:یاگ :

 • ساینوشور (Synosure)
 • کندلا (Candela)
 • جنتل یاگ (GentleYAG)
 • لیرا (Lyra)

آی پی ال (IPL)

تکنولوژی IPL در واقع از یک لیزر واقعی استفاده نمی‌کند و جز انواع دستگاه لیزر به حساب نمی‌آید. اما توسط یک پالس نوری شدید (Intense Pulsed Light) عملکرد مشابهی ایجاد می‌کند. دستگاه IPL مانند لیزر انرژی را به صورت پالس نوری به سمت فولیکول مو می‌فرستند که توسط ملانین جذب می‌شود. طول موج، مدت زمان پالس و سطح انرژی در تکنولوژی IPL قابل تنظیم است.

دستگاههای رایج با تکنولوژی IPL:

 • اکولایت (AcuLight)
 • کوانتوم (Quantum)
 • اپی لایت (Epi Light)
 • فوتودرم (PhotoDerm)

Source:

https://www.skinneymedspa.com/different-hair-removal-lasers-part-i/

ادامه مطلب

کلینیکال

لیزر موهای زائد: هر آنچه باید بدانید

لیزر پرتو نوری است که رنگ تیره‌ی موها را نشانه می‌گیرد. حرارت آن فولیکول مو را از بین می‌برد و مو نمی‌تواند دوباره رشد کند.

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد چگونه انجام می‌شود؟  |  آیا تاثیر لیزر دائمی است؟  |  لیزر موهای زائد تا چه مدت موثر است؟  |  آیا رنگ پوست و مو تفاوتی در تاثیر لیزر ایجاد می‌کند؟ | خطرات و عوارض جانبی

لیزر موهای زائد بدن یک روش موزدایی با اثرگذاری طولانی مدت است که فولیکول‌های مو را معیوب می‌کند یا از بین می‌برد.

احتمال اینکه موهای لیزر شده مجدداً رشد کنند صفر نیست. چرا که لیزر بعضی فولیکول‌ها را کامل از بین نمی‌برد و فقط به آنها صدمه میزند. به همین دلیل پزشکان و متخصصان لیزر را یک راه‌حل طولانی‌مدت برای حذف موهای زائد می‌دانند و نه یک راه‌حل دائمی.

در ادامه می‌خوانید که لیزر موهای زائد چگونه انجام می‌شود، تا چه مدت اثر می‌کند و چه عوارضی دارد.

لیزر موهای زائد چگونه انجام می‌شود؟

لیزر در واقع پرتو نوری است که رنگ تیره‌ی موها را نشانه می‌گیرد. در طول بدنه‌ی مو پایین می‌رود و به فولیکول مو می‌رسد. حرارت پرتو لیزر فولیکول مو را از بین می‌برد و مو نمی‌تواند دوباره رشد کند.

همه‌ی موهای بدن یک دوره‌ی رشد منحصربفرد دارند. این دوره شامل سه مرحله‌ی استراحت، ریزش و رشد مجدد است. مویی که در مرحله‌ی استراحت باشد توسط لیزر قابل دسترسی نیست و فولیکول آن هیچ آسیبی نمی‌بیند. پس در مرحله‌ی رشد حتماً دوباره رشد خواهد کرد. به همین دلیل لازم است که لیزر موهای زائد در بازه‌های زمانی مشخص تکرار شود تا همه‌ی موها از بین بروند.

در مورد انواع تکنولوژی و دستگاه‌های لیزر در این مقاله بخوانید: انواع دستگاه لیزر

آیا تاثیر لیزر دائمی است؟

اگر فولیکول مو کاملاً از بین برود امکان رویش مجدد مو وجود ندارد و تاثیر لیزر در این حالت دائمی است. اما افرادی که برای اولین بار لیزر موهای زائد انجام میدهند باید انتظار رشد مجدد برخی از موها را داشته باشند. این به دلیل دوره‌ی استراحت برخی موهاست که در بخش قبل توضیح داده شد. اما بعد از تکرار درمان لیزر به تعداد دفعات مورد نیاز امکان اینکه همه‌ی موها کاملاً از بین برود و دیگر رشد نکنند وجود دارد.

اینکه موها کاملاً از بین بروند یا نه به جنس موهای فرد و نیز دقت و مهارت اپراتور بستگی دارد.

اکثر موهایی که بعد از لیزر دوباره رشد می‌کنند بسیار نازکتر از قبل خواهند بود. به این دلیل که پرتو لیزر حتی اگر فولیکول مو را کاملاً از بین نبرده باشد آن را معیوب کرده است.

اگر مایل باشید تمامی موهای یک ناحیه را به کلی از بین ببرید حتماً باید لیزردرمانی را به تشخیص پزشک متخصص به دفعات لازم انجام دهید.

لیزر موهای زائد تا چه مدت موثر است؟

همانطور که گفتیم اگر فولیکول مو به کلی نابود شود مو رشد مجدد نخواهد داشت. اما اگر فولیکول‌هایی حتی بعد از تکرار جلسات لیزر به صورت آسیب‌دیده باقی بمانند ممکن است موها دوباره رشد کنند. اینکه چه زمانی این اتفاق بیفتد به دوره‌ی رشد منحصر به فرد موهای فرد بستگی دارد. موهای بعضی افراد سریعتر از بقیه رشد می‌کند و بعضی بسیار آهسته‌تر.

به طور متوسط ممکن است بعد از حدود ۳ تا ۶ ماه از آخرین جلسه‌ی لیزر رشد مجدد موها را تجربه کنید. در این صورت می‌توانید لیزردرمانی را تکرار کنید، یا به روش‌های دیگر موها را از بین ببرید.

آیا رنگ پوست یا رنگ موها تفاوتی در تاثیر لیزر ایجاد می‌کند؟

لیزر موهای زائد برای افراد با پوست روشن و موهای‌ تیره بهترین تاثیر را دارد. چرا که این کنتراست رنگ نشانه‌گیری مو و رسیدن به فولیکول را برای پرتو لیزر آسان‌تر می‌کند.

افرادی که پوست تیره و موهای روشن دارند ممکن است به جلسات لیزر بیشتری احتیاج داشته باشند. همچنین رشد مجدد موها را بیشتر تجربه می‌کنند. برای تاثیر بیشتر لیزر روی پوست تیره اپراتور باید دستگاه مناسب انتخاب کند و نواحی هدف را با دقت بیشتری لیزر کند.

طبق جدیدترین تحقیقات دستگاه‌هایی که طول موج بیشتری دارند روی پوست تیره یا موی روشن بهتر اثر می‌کنند.

خطرات و عوارض جانبی

بعضی افراد در طول درمان لیزر احساس سوزش، خارش یا ناراحتی می‌کنند. برای جلوگیری از این موارد برخی تکنسین‌ها کرم بی‌حس‌کننده را پیشنهاد می‌دهند و ناحیه‌ی تحت درمان را با آن بی‌حس می‌کنند. این مورد به شرطی باید انجام شود که فرد حساسیت به کرم بی‌حسی نداشته باشد.

این عوارض جانبی به ندرت ممکن است بعد از لیزر بوجود بیاید:

 • تغییر رنگ پوست (به خصوص در افراد با پوست تیره) که کاملاً موقتی است
 • قرمزی پوست
 • بروز تاول یا زخم

اگر پوست زخم یا آسیب‌دیدگی داشته باشد ممکن است در اثر لیزر دچار عفونت شود. یا اگر عفونتی روی پوست وجود داشته باشد در موارد بسیار نادر ممکن است در کل بدن پخش شود. پس بهتر است اگر زخمی روی پوست دارید آن ناحیه را لیزر نکنید.

همچنین هرگونه سابقه‌ی بیماری را به پزشک یا اپراتور لیزر اطلاع دهید.

بهتر است بلافاصله بعد از انجام لیزر در معرض نور خورشید قرار نگیرید. چرا که نور مستقیم آفتاب احتمال تاول و سوختگی را بیشتر می‌کند.

در صورت بروز هرگونه علاثم غیرعادی مثل سوزش زیاد، درد، تب یا عفونت حتماً به پزشک مراجعه کنید.

Source:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322090

ادامه مطلب

برترین ها

کپی‌رایت © - گروه مجله اینترنتی مارون - کلیه حقوق محفوظ است.