با ما همراه باشید

کلینیکال

لیزر موهای زائد: هر آنچه باید بدانید

لیزر پرتو نوری است که رنگ تیره‌ی موها را نشانه می‌گیرد. حرارت آن فولیکول مو را از بین می‌برد و مو نمی‌تواند دوباره رشد کند.

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد چگونه انجام می‌شود؟  |  آیا تاثیر لیزر دائمی است؟  |  لیزر موهای زائد تا چه مدت موثر است؟  |  آیا رنگ پوست و مو تفاوتی در تاثیر لیزر ایجاد می‌کند؟ | خطرات و عوارض جانبی

لیزر موهای زائد بدن یک روش موزدایی با اثرگذاری طولانی مدت است که فولیکول‌های مو را معیوب می‌کند یا از بین می‌برد.

احتمال اینکه موهای لیزر شده مجدداً رشد کنند صفر نیست. چرا که لیزر بعضی فولیکول‌ها را کامل از بین نمی‌برد و فقط به آنها صدمه میزند. به همین دلیل پزشکان و متخصصان لیزر را یک راه‌حل طولانی‌مدت برای حذف موهای زائد می‌دانند و نه یک راه‌حل دائمی.

در ادامه می‌خوانید که لیزر موهای زائد چگونه انجام می‌شود، تا چه مدت اثر می‌کند و چه عوارضی دارد.

لیزر موهای زائد چگونه انجام می‌شود؟

لیزر در واقع پرتو نوری است که رنگ تیره‌ی موها را نشانه می‌گیرد. در طول بدنه‌ی مو پایین می‌رود و به فولیکول مو می‌رسد. حرارت پرتو لیزر فولیکول مو را از بین می‌برد و مو نمی‌تواند دوباره رشد کند.

همه‌ی موهای بدن یک دوره‌ی رشد منحصربفرد دارند. این دوره شامل سه مرحله‌ی استراحت، ریزش و رشد مجدد است. مویی که در مرحله‌ی استراحت باشد توسط لیزر قابل دسترسی نیست و فولیکول آن هیچ آسیبی نمی‌بیند. پس در مرحله‌ی رشد حتماً دوباره رشد خواهد کرد. به همین دلیل لازم است که لیزر موهای زائد در بازه‌های زمانی مشخص تکرار شود تا همه‌ی موها از بین بروند.

در مورد انواع تکنولوژی و دستگاه‌های لیزر در این مقاله بخوانید: انواع دستگاه لیزر

آیا تاثیر لیزر دائمی است؟

اگر فولیکول مو کاملاً از بین برود امکان رویش مجدد مو وجود ندارد و تاثیر لیزر در این حالت دائمی است. اما افرادی که برای اولین بار لیزر موهای زائد انجام میدهند باید انتظار رشد مجدد برخی از موها را داشته باشند. این به دلیل دوره‌ی استراحت برخی موهاست که در بخش قبل توضیح داده شد. اما بعد از تکرار درمان لیزر به تعداد دفعات مورد نیاز امکان اینکه همه‌ی موها کاملاً از بین برود و دیگر رشد نکنند وجود دارد.

اینکه موها کاملاً از بین بروند یا نه به جنس موهای فرد و نیز دقت و مهارت اپراتور بستگی دارد.

اکثر موهایی که بعد از لیزر دوباره رشد می‌کنند بسیار نازکتر از قبل خواهند بود. به این دلیل که پرتو لیزر حتی اگر فولیکول مو را کاملاً از بین نبرده باشد آن را معیوب کرده است.

اگر مایل باشید تمامی موهای یک ناحیه را به کلی از بین ببرید حتماً باید لیزردرمانی را به تشخیص پزشک متخصص به دفعات لازم انجام دهید.

لیزر موهای زائد تا چه مدت موثر است؟

همانطور که گفتیم اگر فولیکول مو به کلی نابود شود مو رشد مجدد نخواهد داشت. اما اگر فولیکول‌هایی حتی بعد از تکرار جلسات لیزر به صورت آسیب‌دیده باقی بمانند ممکن است موها دوباره رشد کنند. اینکه چه زمانی این اتفاق بیفتد به دوره‌ی رشد منحصر به فرد موهای فرد بستگی دارد. موهای بعضی افراد سریعتر از بقیه رشد می‌کند و بعضی بسیار آهسته‌تر.

به طور متوسط ممکن است بعد از حدود ۳ تا ۶ ماه از آخرین جلسه‌ی لیزر رشد مجدد موها را تجربه کنید. در این صورت می‌توانید لیزردرمانی را تکرار کنید، یا به روش‌های دیگر موها را از بین ببرید.

آیا رنگ پوست یا رنگ موها تفاوتی در تاثیر لیزر ایجاد می‌کند؟

لیزر موهای زائد برای افراد با پوست روشن و موهای‌ تیره بهترین تاثیر را دارد. چرا که این کنتراست رنگ نشانه‌گیری مو و رسیدن به فولیکول را برای پرتو لیزر آسان‌تر می‌کند.

افرادی که پوست تیره و موهای روشن دارند ممکن است به جلسات لیزر بیشتری احتیاج داشته باشند. همچنین رشد مجدد موها را بیشتر تجربه می‌کنند. برای تاثیر بیشتر لیزر روی پوست تیره اپراتور باید دستگاه مناسب انتخاب کند و نواحی هدف را با دقت بیشتری لیزر کند.

طبق جدیدترین تحقیقات دستگاه‌هایی که طول موج بیشتری دارند روی پوست تیره یا موی روشن بهتر اثر می‌کنند.

خطرات و عوارض جانبی

بعضی افراد در طول درمان لیزر احساس سوزش، خارش یا ناراحتی می‌کنند. برای جلوگیری از این موارد برخی تکنسین‌ها کرم بی‌حس‌کننده را پیشنهاد می‌دهند و ناحیه‌ی تحت درمان را با آن بی‌حس می‌کنند. این مورد به شرطی باید انجام شود که فرد حساسیت به کرم بی‌حسی نداشته باشد.

این عوارض جانبی به ندرت ممکن است بعد از لیزر بوجود بیاید:

 • تغییر رنگ پوست (به خصوص در افراد با پوست تیره) که کاملاً موقتی است
 • قرمزی پوست
 • بروز تاول یا زخم

اگر پوست زخم یا آسیب‌دیدگی داشته باشد ممکن است در اثر لیزر دچار عفونت شود. یا اگر عفونتی روی پوست وجود داشته باشد در موارد بسیار نادر ممکن است در کل بدن پخش شود. پس بهتر است اگر زخمی روی پوست دارید آن ناحیه را لیزر نکنید.

همچنین هرگونه سابقه‌ی بیماری را به پزشک یا اپراتور لیزر اطلاع دهید.

بهتر است بلافاصله بعد از انجام لیزر در معرض نور خورشید قرار نگیرید. چرا که نور مستقیم آفتاب احتمال تاول و سوختگی را بیشتر می‌کند.

در صورت بروز هرگونه علاثم غیرعادی مثل سوزش زیاد، درد، تب یا عفونت حتماً به پزشک مراجعه کنید.

Source:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322090

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیکال

مزوتراپی برای درمان ریزش مو

مزوتراپی برای درمان ریزش مو

ریزش مو یکی از مشکلات رایج خانم‌ها و آقایان است. ریزش ۲۵ تا ۵۰ رشته مو در روز طبیعی است، اما بیشتر از آن به هر دلیلی ممکن است ایجاد ناراحتی و نگرانی کند. یکی از راه‌حل‌های پیشنهادی استفاده از مزوتراپی برای درمان ریزش مو می‌باشد. مزوتراپی می‌تواند از ریزش مو جلوگیری کند، کیفیت جنس مو را افزایش دهد، و باعث تحریک رشد موها شود.

در این مقاله می‌خوانید:

مزوتراپی مو چیست؟ | چگونه اثر می‌کند؟ | چگونه انجام می‌شود؟ | چند جلسه مزوتراپی نیاز است؟ | عوارض جانبی | چه کسانی نباید مزوتراپی کنند؟

مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی مو یعنی تزریق مستقیم دارو به پوست سر. این تکنیک هم روی لایه‌ی خارجی پوست اثر می‌گذارد و هم لایه‌ی میانی (مزودرم)، جریان خون، و سیستم عصبی و ایمنی پوست.

این روش برای درمان انواع آلوپیسی (طاسی) موثر است. به خصوص مواردی که علت اصلی ریزش مو یا طاسی، نامتوازن شدن هورمون‌ها، استرس و یا مشکلات تغزیه بوده باشد. البته هنوز اثبات علمی اینکه مزوتراپی ریزش مو را کاملاً متوقف می‌کند به دست نیامده. هدف اصلی این درمان افزایش گردش خون در پوست سر، تامین مواد مغذی، جلوگیری از ضعیف شدن فولیکول‌ها و تحریک رشد مجدد موهاست.

مواد زیر در پروسه‌ی مزوتراپی برای درمان ریزش مو استفاده می‌شوند و می‌توانند باعث تحریک رشد موها شوند:

 • بیوتین (Biotin)
 • بافلومدیل (Buflomedil)
 • دگزنول (Dexenol)
 • دوتاستراید (Dutasteride)
 • فیناستراید (Finasteride)
 • ماینوکسیدیل (Minoxidil)
 • سیلیسیوم اورگانیک (Organic silicium)
 • ویتامین‌ها
 • استیل تتراپتاید-۳ (Acetyl tetrapetide-3)
 • بیوچنین آ (Biochanin-A)
 • PRP: Platelet Rich Plasma
 • نانو پپتایدها (Nano peptides)
 • کوکتل‌ها (Cocktails)

مواد مورد استفاده برای مزوتراپی به دوسته تقسیم می‌شوند:

 • مواد پایه (اصلی): که تاثیر آنها از لحاظ علمی اثبات و توسط FDA تایید شده‌اند.
 • مواد مکمل (فرعی): که برای بهتر شدن شرایط موجود موثرند.

یک محلول موثر باید حداقل شامل دو یا سه مورد از مواد پایه باشد. در واقع هنوز هیچ اثبات علمی برای اینکه دقیقاً چه ترکیب و محلولی موثرتر است وجود ندارد. و پزشک متخصص طبق تجربه و مشاهده‌ی خود از شرایط فرد تحت درمان تشخیص می‌دهد که چه میزان از ویتامینها، هورمون‌ها، مواد گیاهی یا داروهای شیمیای را با هم ترکیب کند و مزوتراپی را انجام دهد.

از مزوتراپی برای جوان‌سازی و رفع برخی مشکلات پوست نیز استفاده می‌شود که در این مقاله می‌توانید در مورد آن بیشتر بخوانید: مزوتراپی و میکرونیدلینگ

مزوتراپی چگونه اثر می‌کند؟

مزوتراپی یک روش درمانی غیرتهاجمی و بدون نیاز به جراحی برای بازگردندان حجم و درخشندگی موهای در حال کم شدن است. به این صورت که عوامل دارویی، آمینو اسیدها، ویتامین‌ها و دیگر مواد مورد نیاز توسط میکرونیدل به لایه‌ی اپی‌درم (خارجی) پوست تزریق می‌شوند. این کار باعث تحریک لایه‌ی مزودرم (میانی) و افزایش رشد موها می‌شود.

این تکنیک بر این فرض بنا شده که ریزش مو سه دلیل عمده دارد:

 1. به هم ریختن بالانس هورمون‌های اطراف فولیکول مو
 2. کمبود مواد مغذی که سلامت مو را تامین می‌کند
 3. کاهش گردش خون در سطح پوست سر

محلول مزوتراپی که به پوست سر تزریق می‌شود ترکیبی از مواد شیمیایی مخصوص، آنزیم‌ها و آمینواسیدهایی است که با توجه به شرایط و نیازهای فرد تحت درمان با هم ترکیب می‌شوند. این عمل در درازمدت به توازن هورمون‌ها کمک می‌کند و باعث می‌شود رشته موهای جدید و سالم رشد کنند.

هم آقایان و هم خانم‌ها می‌توانند از مزوتراپی برای درمان ریزش مو استفاده کنند.

پروسه‌ی مزوتراپی برای درمان ریزش مو چگونه انجام می‌شود؟

قبل از مزوتراپی:

 • بهتر است شب قبل یا صبح روز مراجعه برای مزوتراپی موهای خود را بشویید.
 • چند روز قبل از مزوتراپی داروهایی مانند آسپرین و داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن مصرف نکنید. همچنین اگر از داروهای ضد انعقادی یا رقیق‌کننده‌ی خون استفاده می‌کنید، حتماً در مورد مصرف آن‌ها پیش از جلسه‌ی درمانی با پزشک مشورت کنید.
 • از مواد تقویت‌ کننده، داروهای مراقبت مو، مواد حالت دهنده و مشابه آنها حداقل ۲۴ ساعت قبل از درمان استفاده نکنید.

پروسه‌ی مزوتراپی:

تزریق محلول مزو با استفاده از سوزنی مشابه سوزن انسولین و به صورت دستی، یا با استفاده از دستگاهی به نام مزوگان (Mesogun) صورت می‌گیرد. اینکه تزریق به شکلی دستی انجام شود یا با استفاده از مزوگان، به تشخیص پزشک متخصص بستگی دارد.

سوزن تا حدود ۱ میلی‌متر به درون پوست سر نفوذ کرده و محلول درمانی را مستقیماً به لایه‌ی مزودرم (میانی) تزریق می‌کند. در مورد محلول یا کوکتل مزوتراپی مو هم صحبت کردیم که حاوی آمینواسیدها، ویتامین‌ها، ماینوکسیدیل، داروهای مهارکننده‌ی هورمون‌های آندروژنی و فاکتورهای رشد مختلف است. این مواد باعث افزایش قدرت موها و جان گرفتن دوباره‌ی فولیکول‌ها می‌شوند.

اتفاق دیگری که در مزوتراپی رخ می‌دهد و اثرات درمانی فوق‌العاده‌ای دارد، زخم‌های بسیار کوچکی است که توسط سوزن ایجاد می‌شود. این آسیب‌های بسیار جزئی باعث می‌شود که فرآیند ترمیم پوست به کار بیفتد. طی این فرآیند، فاکتورهای رشد و ترمیمی بسیاری در فضای بافتی آزاد می‌شوند. رگ‌های خونی جدیدی شکل می‌گیرد و کلاژن‌سازی تحریک می‌شود. به علاوه سلول‌های بنیادی بسیاری به سمت ناحیه‌ی تزریق روانه می‌شوند. همه‌ی این رخدادها باعث بهبود کیفیت مو و تحریک رشد موها می‌شود. پس آسیب‌های جزئی سوزن مزوتراپی مو، بخش مهمی از درمان را رقم می‌زند.

بعد از مزوتراپی:

 • تا ۲۴ ساعت بعد از جلسه‌ی درمانی از ماینوکسیدیل، داروهای تقویت مو، مواد آرایشی و حالت دهنده‌ها استفاده نکنید.
 • تا ۸ ساعت بعد از مزوتراپی سر خود را نشویید و دوش نگیرید. در هفته‌ی اول بیش از ۱۵ دقیقه در حمام نمانید و از آب گرم استفاده نکنید. این موارد می‌توانند باعث کبودی شوند.
 • تا دو روز بعد از جلسه‌ی درمانی ورزش نکنید. ورزش باعث تعریق و خروج محلول مزوتراپی از پوست می‌شود.
 • آب و مایعات فراوان بنوشید.
 • اگر در پوست خود برآمدگی‌هایی مشاهده کردید، احتمالاً به این معنی است که نسبت به محلول مزوتراپی حساسیت داشته‌اید. در این صورت با پزشک خود تماس بگیرید.
 • تا ۲۴ ساعت از مصرف داروهای ضد التهابی (مثل آسپیرین و ایبوپروفن) و ویتامین E خودداری کنید. مصرف استامینوفن بلامانع است.

مزوتراپی برای درمان ریزش مو به این روش انجام می‌شود

چند جلسه مزوتراپی برای درمان ریزش مو نیاز است؟

طول مدت درمان کاملاً به شخص بستگی دارد. اما به طور متوسط به مدت ۴ ماه طول می‌کشد.  

پروسه‌ی درمان معمولاً ۸ جلسه طول می‌کشد، هر هفته یک جلسه و هر جلسه نیم ساعت. از آنجایی که اثرات درمان از جلسه‌ی پنجم به بعد قابل مشاهده است، در صورت انتخاب مزوتراپی باید صبور باشید و به هیج عنوان درمان را نیمه‌کاره رها نکنید.

مسلماً وقتی بدن شروع به جواب دادن به درمان کند پزشک مدت زمان و تعداد جلسات را کمتر می‌کند. مثلاً ماه اول باید هر هفته مزوتراپی را انجام دهید، ماه دوم هر دو هفته یک بار، و ماه سوم و چهارم یک بار در ماه کافی است. که در مجموع ۸ جلسه مزوتراپی انجام می‌شود.

عوارض جانبی مزوتراپی چیست؟

طی جدیدترین تحقیقات انجام شده در این زمینه موارد اندکی از ریزش مو بعد از تکمیل دوره‌ی مزوتراپی مشاهده شده. البته این مورد فقط شامل کسانی می‌شود که آلوپسی آندروژنتیکی شدید (طاسی هورمونی) داشته باشند.

همچنین این افراد ممکن است بعد از مزوتراپی دچار طاسی تکه‌ای در نقاط مختلف سر شوند.

بعضی افراد نیز ممکن است بعد از مزوتراپی اندکی ورم، سردرد، زخم یا خارش در ناحیه تزریق را تجربه کنند.

چه کسانی نباید مزوتراپی انجام دهند؟

 • افرادی که به هر یک از مواد مورد استفاده در محلول مزوتراپی حساسیت دارند.
 • افرادی که از ریزش موی ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای (مثل سفلیس) رنج می‌برند.
 • افرادی که به بیماری‌های دیابت، هپاتیت، هموفیلی، ایدز و … دچار هستند.
 • افرادی که به دلیل مصرف داروهایی خاص مانند داروهای شیمی‌درمانی دچار ریزش مو شده‌اند باید بعد از اتمام دوره‌ی درمان برای مزوتراپی اقدام کنند.
 • آقایان بالای ۴۰ سال و خانم‌های بالای ۶۰ سال یا افرادی که از طاسی‌های آندروژنی شدید رنج می‌برند نتایج مطلوبی مشاهده نمی‌شود.
 • کسانی که به دلیل مشکلات ژنتیکی، جنس موی خوبی ندارند.
 • خانم‌های باردار

Source:

https://www.stylecraze.com/articles/mesotherapy-for-hair-growth/

ادامه مطلب

کلینیکال

انواع دستگاه لیزر

بعضی لیزرها برای جنس خاصی از مو مناسبند، بعضی برای پوست تیره امن‌ترند، و بعضی لیزرها در بعضی نقاط بدن بهتر عمل می‌کنند.

دستگاه لیزر موهای زائد

اگر قصد از بین بردن موهای زائد به روش لیزردرمانی را دارید، حتماً باید انواع تکنولوژی و انواع دستگاه لیزر را بشناسید. بعضی لیزرها برای جنس خاصی از مو مناسبند، بعضی برای پوست تیره امن‌ترند، و بعضی لیزرها در بعضی نقاط بدن بهتر عمل می‌کنند.

در این مقاله می‌خوانید:

پنج تکنولوژی اصلی لیزر | لیزر روبی | دستگاه‌های رایج لیزر روبی | لیزر الکساندرایت | دستگاه‌های رایج لیزر الکساندرایت | لیزر دایود | دستگاه‌های رایج لیزر دایود | لیزر ان‌دی:یاگ | دستگاه‌های رایج لیزر ان‌دی:یاگ | آی پی ال | دستگاه‌های رایج آی پی ال

در حالت ایده‌آل و برای رفع دائمی موهای زائد ترکیبی از تکنولوژی‌ها و دستگاه‌های متخلف بهترین عملکرد را دارد. اما هر کدام به تنهایی نیز می‌تواند تا درصد بسیار بالایی از موهای زائد را بعد از تعداد جلسات لازم لیزردرمانی از بین ببرد.

برای اینکه بدانید لیزردرمانی در رفع موهای زائد چگونه عمل می‌کند این مقاله را مطالعه کنید: لیزر موهای زائد، هر آنچه باید بدانید

پنج تکنولوژی اصلی لیزر برای رفع موهای زائد:

 • روبی (Ruby)
 • الکسانداریت (Alexandrite)
 • دایود (Diode)
 • ان‌دی: یاگ (ND: YAG)
 • آی پی ال (IPL)

هر یک از این تکنولوژی‌ها با دیگری متفاوت است.

در این مقاله با انواع تکنولوژی و انواع دستگاه لیزر آشنا می‌شوید و با شناخت مزایا و معایب هرکدام می‌توانید بهترین را انتخاب کنید.

لیزر روبی

لیزر روبی اولین سیستمی بود که برای رفع موهای زائد اختراع شد. این سیستم از طول موج ۶۹۴ نانومتری استفاده می‌کند که از طول موج بقیه سیستم‌ها کوتاه‌تر است و ملانین پوست را مورد هدف قرار می‌دهد. این نوع عملکرد باعث می‌شود لیزر روبی برای موهای سبک و نازک مناسب باشد. و برای افراد با پوست تیره پیشنهاد نمی‌شود.

سیستم روبی برای کاهش درد و ناراحتی، دارای یک فاصله‌ زمانی نسبتاً طولانی بین پالس‌های لیزر است. هرچند این فاصله لیزردرمانی را بدون درد می‌کند اما نسبت به دیگر سیستم‌ها زمان بسیار بیشتری می‌برد. در نتیجه لیزر روبی برای نواحی کوچک مناسب است.

دستگاه لیزر روبی

دستگاه‌های لیزر رایج با تکنولوژی روبی:

 • روبی استار (RubyStar)
 • پالومار ای۲۰۰۰ (Palomar E2000)
 • اپی پالس روبی (EpiPulse Ruby)

لیزر الکساندرایت

تکنولوژی الکساندرایت محبوب‌ترین تکنولوژی لیزر برای رفع موهای زائد است. همچنین سریع‌ترین سیستم لیزر است. مثلاً با سیستم الکساندرایت یک ناحیه‌ی بزرگ مانند کمر را در حدکثر ۳۰ دقیقه می‌توان لیزردرمانی کرد. اما اشکال آن دردناک بودن آن است. در واقع سیستم الکساندرایت نسبت به بقیه لیزرها کمترین راحتی را دارد. البته دستگاه‌های جدیدتر سیستم خنک‌کننده دارند که درد را برای فرد تحت درمان قابل تحمل می‌کند.

تکنولوژی الکساندرایت از طول موج کوتاه ۷۵۵ نانومتر استفاده می‌کند و ملانین موجود در فولیکول مو را هدف می‌گیرد.

این سیستم برای افراد با پوست روشن تا متوسط (گندمی یا زیتونی) بسیار مناسب است.

دستگاه لیزر الکساندرایت

دستگاه‌های لیزر رایج با تکنولوژی الکساندرایت:

 • کندلا (Candela)
 • ساینوشور (Synosure)
 • جنتل لیز (GentleLase)
 • اپی تاچ پالس (EpiTouch Pulse)

لیزر دایود

دستگاه‌های دایود تقریباً در بازار لیزر موهای زائد جدید محسوب می‌شود. انرژی آنها از نیمه‌رساناهایی به نام دایود حاصل می‌شوند که به صورت گروهی پرتو لیزری با طول موج ۸۰۰ تا ۸۱۰ نانومتر تولید می‌کنند. این طول موج از دیگر سیستم‌ها بلندتر است و نفوذ بهتری به فولیکول مو دارد.

تکنولوژی لیزر دایود برای پوست با تون رنگی تیره‌تر و موهای خشک و زخیم بسیار موثر است. به همین دلیل برای آقایانی که علاقمندند موهای کمر یا قفسه سینه‌ی خود را از بین ببرند یک انتخاب ایده‌آل به حساب می‌آید.

دستگاه لیزر دایود

دستگاه‌های لیزر رایج با تکنولوژی دایود:

 • لایت شیر (LightSheer)
 • می‌دایو استار (MeDioStar)
 • سوپرانو اکس ال (SopranoXL)
 • اپی استار (Epi Star)
 • اپکس (Apex)

لیزر ان‌دی: یاگ

دستگاه‌های لیزر ان‌دی:یاگ جدیدترین پیشرفت‌های تکنولوژی لیزر در صنایع آرایشی را شامل می‌شوند. این دستگاه‌ها علاوه بر موثر بودن در رفع موهای زائد قابلیت‌های دیگری نیز از جمله پاک کردن تتو و درمان مشکلات پوستی در اثر آفتاب‌سوختگی دارند. تکنولوژی لیزر ان دی: یاگ با طول موج ۱۰۶۴ نانومتر عمل می‌کند.

بیشتر دستگاه‌های لیزر ملانین موجود در پوست و مو را مورد هدف قرار می‌دهند. همین ویژگی کاربرد این دستگاه‌ها را به پوست با تون رنگی روشن و موهای تیره محدود می‌کند.

دستگاه لیزر ان دی: یاگ

اما در طول موج ۱۰۶۴ نانومتر کربن به عنوان جذب‌کننده‌ی انرژی لیزر عملکردی بسیار بهتر از ملانین دارد. قبل از لیزردرمانی با دستگاه‌های ان دی: یاگ باید یک لایه نازک محلول کربن روی پوست مالیده شود که باعث می‌شود موهای زائد کربن را به خود جذب کنند. و پرتو لیزر به جای ملانین کربن را مورد هدف قرار دهد. به همین دلیل دستگاه‌های ان دی: یاگ برای افراد با پوست تیره و حتی پوست برنزه شده کاملاً بی‌خطر است.

دستگاه‌های لیزر رایج با تکنولوژی ان‌دی:یاگ :

 • ساینوشور (Synosure)
 • کندلا (Candela)
 • جنتل یاگ (GentleYAG)
 • لیرا (Lyra)

آی پی ال (IPL)

تکنولوژی IPL در واقع از یک لیزر واقعی استفاده نمی‌کند و جز انواع دستگاه لیزر به حساب نمی‌آید. اما توسط یک پالس نوری شدید (Intense Pulsed Light) عملکرد مشابهی ایجاد می‌کند. دستگاه IPL مانند لیزر انرژی را به صورت پالس نوری به سمت فولیکول مو می‌فرستند که توسط ملانین جذب می‌شود. طول موج، مدت زمان پالس و سطح انرژی در تکنولوژی IPL قابل تنظیم است.

دستگاههای رایج با تکنولوژی IPL:

 • اکولایت (AcuLight)
 • کوانتوم (Quantum)
 • اپی لایت (Epi Light)
 • فوتودرم (PhotoDerm)

Source:

https://www.skinneymedspa.com/different-hair-removal-lasers-part-i/

ادامه مطلب

کلینیکال

انواع بوتاکس در ایران

انواع بوتاکس

تزریق بوتاکس پراستفاده‌ترین عمل آرایشی در سراسر دنیاست. به همین دلیل برندهای مختلف به تولید انواع بوتاکس پرداخته‌اند. در این مقاله پس از توضیح مختصری در مورد بوتاکس به معرفی انواع بوتاکس در ایران و جهان می‌پردازیم.

بوتاکس چیست؟ | انواع بوتاکس | بوتاکس دیسپورت | بوتاکس مصپورت | دیسپورت بهتر است یا مصپورت؟ | نتیجه‌گیری

بوتاکس چیست؟

بوتاکس (Botox) اولین برند جهانی است که به عنوان دارویی برای ضعیف کردن یا فلج کردن ماهیچه‌های پوست شناخته می‌شود. این دارو می‌تواند چین و چروک صورت را کاهش دهد و مصارف پزشکی مختلفی نیز دارد.

اثر بوتاکس موقت است و بسته به بدن افراد مختلف و نوع درمان ممکن است بین ۳ تا ۱۲ ماه ماندگار باشد.

برای تزریق بوتاکس پزشک متخصص سم بوتولینوم را با سالین رقیق می‌کند. سپس با یک نیدل بسیار ظریف به طور مستقیم آن را در بافت اعصاب ماهیچه‌ای تزریق می‌کند. نقاطی که باید بوتاکس تزریق شود توسط خود پزشک تعیین می‌شود.

در طول بارداری و شیردهی نباید بوتاکس انجام دهید. همچنین اگر فرد هرگونه آلرژی به این دارو یا محتویات آن دارد باید از انجام بوتاکس خودداری کند.

برای آشنایی بیشتر با بوتاکس این مقاله را مطالعه کنید: بوتاکس چیست؟ روش تزریق و عوارض جانبی احتمالی


انواع بوتاکس

بوتاکس انواع و برندهای متنوعی دارد. مشهورترین برندهای مورد استفاده در سراسر جهان به شرح زیر می‌باشند:

 • دیسپورت (Dysport): این محصول انگلیسی است و در ایران هم طرفدار زیادی دارد. دیسپورت درواقع یک ماده‌ی نوروتاکسین (Neurotoxin) است که در از بین بردن چین و چروک و خطوط نازک پیشانی تاثیر زیادی دارد.
 • زئومین (Xeomin): زئومین از لحاظ عملکرد مشابه دیگر انواع بوتاکس است و فقط روش نگهداری ان متفاوت است. این بوتاکس نیز بین متخصصان پوست محبوبیت زیادی دارد. تجربه نشان داده احتمال اینکه بدن در مقابل بوتاکس زئومین آنتی‌بادی بسازد کمتر از دیگر انواع بوتاکس است.
 • نوروناکس (Neuronox): این برند ساخت کشور کرده است و عملکردی مشابه دیگر انواع بوتاکس دارد. در استفاده از بوتاکس نوروناکس عوارضی چون کبودی محل تزریق و سردرد مشاهده شده که البته کاملاً موقت بوده و به زودی از بین رفته اند.
 • کونیتاکس (Conitox): این بوتاکس از جمله شناخته‌شده‌ترین و بهترین برندهای بوتاکس چینی به شمار می‌رود که بسیاری از افراد سراسر دنیا از آن استفاده می‌کنند و از نتیجه‌ی آن راضی هستند.
 • مصپورت (Masport): این برند ایرانی است و عملکرد اصلی آن از بین بردن خط اخم است. بوتاکس مصپورت بین پزشکان و متقاضیان محبوبیت زیادی دارد. چرا که تاثیرگذاری آن کاملاً مشابه برندهای معتبر خارجی و کاملاً بدون عوارض است. همچنین به دلیل تولید داخلی قیمت بسیار مناسب‌تری نسبت به نمونه‌های خارجی دارد.

مهم: در حال حاضر انواع بوتاکس در ایران در اکثر کلینیک‌ها فقط برندهای مصپورت و دیسپورت هستند.

در ادامه‌ی مقاله به شرح ویژگی‌های این دو برند می‌پردازیم.

بوتاکس دیسپورت:

ماده اصلی دیسپورت سم باکتری کلستریدیم بوتولینوم نوع A می باشد. این ماده محصولی برای کاهش چین و چروک های صورت است و باعث فلج عضلانی موقت و جوانسازی پوست می شود. این بوتاکس از نظر شرایط نگهداری و ترکیبات کمی با دیگر انواع بوتاکس متفاوت است. به‌ عنوان‌ مثال دمای نگهداری آن بین ۲ تا ۸ درجه بوده و به شکل پودری عرضه می‌شود.

همچنین این نوع بوتاکس حاوی لاکتوز است. بنابراین استفاده از آن برای افرادی که به شیر آلرژی دارند ممنوع می‌باشد. با توجه به اینکه این نوع بوتاکس از کشورهای خارجی وارد می‌شود قیمت بالایی دارد.

بوتاکس دیسپورت در انواع انگلیسی و چینی وجود دارد اما تنها نوع انگلیسی آن مورد تایید پزشکان متخصص است.

متاسفانه نمونه‌های تقلبی این برند نیز در بازار موجود است. به همین دلیل برای تزریق بوتاکس حتماً به متخصص پوست یا کلینیک‌های زیبایی معتبر مراجعه کنید.

بوتاکس مصپورت:

کارایی بالا با عوارض کم از ویژگی های این نوع بوتاکس است و موجب پرطرفدار بودن این محصول ساخت داخل شده است. استفاده از آن توسط بیشتر پزشکان متخصص نیز توصیه می‌گردد. بوتاکس مصپورت را از نظر کمی و کیفی می توان با برندهای مختلف سایر کشورها برابر دانست. این بوتاکس کارایی مشابه با بوتاکس دیسپورت دارد و از این لحاظ بهترین نوع بوتاکس است که ماندگاری طولانی در رفع چین و چروک های صورت را دارد.

قسمت فوقانی صورت (پیشانی، بین دو ابرو و اطراف چشمها)، بهترین ناحیه برای تزریق بوتاکس مصپورت است. استفاده از این محصول به لحاظ اقتصادی بسیار مقرون‌به‌صرفه و مناسب است.

بوتاکس دیسپورت بهتر است یا بوتاکس مصپورت؟

باید بدانید که تفاوت این دو بوتاکس در ترکیبات سازنده یا نحوه عملکرد نیست. این ویژگی‌ها تقریبا در همه انواع بوتاکس یکسان بوده و تفاوت‌های چندانی بین آن‌ها نیست. اصلی‌ترین تفاوت این دو نوع بوتاکس در کشور سازنده است.

تشابه:

هر دو نوع بوتاکس مصپورت و دیسپورت پس تزریق به تدریج جذب عضله‌ی مورد نظر می‌شوند و با مستقر شدن در پایانه های عصبی و ترشح ماده‌ای به نام استیل‌کولین که وظیفه ی جلوگیری از انقباضات عضلانی را دارد از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کنند.

تفاوت:

تفاوت بوتاکس مصپورت و دیسپورت بیشتر در سرعت عملکرد، مدت زمان تاثیر و درد ناشی از آنها خلاصه می‌شود.

بارزترین تفاوت این دو نوع بوتاکس را می‌توان در سرعت عملکرد آنها یافت. بوتاکس دیسپورت برای اینکه جذب شده و چهره شما را به حالت طبیعی دربیاورد حداکثر به یک روز نیاز دارد. اما در بوتاکس مصپورت این زمان به ۳ تا ۱۰ روز افزایش می‌یابد.

محل تزریق نیز یکی از تفاوت‌های این دو نوع بوتاکس است. بوتاکس دیسپورت معمولا در ناحیه پیشانی، میان ابروها و کنار چشم‌ها برای از بین بردن چین و چروک‌های ناحیه بالای صورت استفاده می‌شود. در حالی‌ که از بوتاکس مسپورت می‌توان برای از بین بردن چین و چروک همه نواحی صورت نظیر خط لبخند، افتادگی لب‌ها و… نیز استفاده کرد.

نتیجه‌گیری

با شناخت انواع بوتاکس در ایران با توجه به تحریم‌ها و ورود انواع تقلبی برندهای خارجی به بازار، برند مصپورت این روزها بهترین گزینه برای تزریق بوتاکس به شمار می‌آید.

ادامه مطلب

برترین ها

کپی‌رایت © - گروه مجله اینترنتی مارون - کلیه حقوق محفوظ است.